top of page
4_edited.jpg

Lista 20 pomysłów jako źródło kreatywnych rozwiązań problemu

Zaktualizowano: 4 mar




Często znajdujemy się̨ w sytuacji, gdy pojawia się̨ w naszym życiu problem, którego nie jesteśmy w stanie rozwiązać́ bez uruchomienia tajemniczej siły tkwiącej w naszym umyśle – siły kreatywności. Umysł człowieka z reguły bywa dosyć́ leniwy, dlatego w pierwszej kolejności korzystamy z rozwiązań́ już̇ wypróbowanych lub tych, o których słyszeliśmy.


Życie jednak staje się̨ coraz bardziej skomplikowane i zaczynamy szukać́ rozwiązań́, które są̨ nowatorskie, nieszablonowe, trudne do skopiowania. Po prostu takich, które wychodzą̨ poza schematy.


Aby wygenerować́ kreatywne rozwiązanie nietypowego problemu, przydatna może się̨ okazać́ metoda 20 pomysłów autorstwa Elara Nightingale'a, upowszechniona przez Briana Tracy ‘go.

W metodzie 20 pomysłów chodzi o to, aby w sposób całkowicie oparty na własnym intelekcie wygenerować́ 20 odpowiedzi na postawione pytanie. Może to być́ dowolne pytanie, ponieważ̇ metoda ta znajduje zastosowanie nie tylko w biznesie, ale także w życiu codziennym – zarówno rodzinnym, jak i zawodowym. Jest to metoda, która nadaje się̨ do rozwiązywania problemów zarówno dużych, jak i małych.


Chciałabym dzisiaj przedstawić tę metodę̨ i pokazać́, że działa w zadziwiający sposób, zwłaszcza gdy spełnione są̨ warunki określone przez autora.


Otóż, do zastosowania tej metody potrzebujesz czystej kartki, najlepiej formatu A4 oraz czegoś́ do pisania – długopisu lub ołówka. Pamiętaj, aby używać́ papieru, a nie komputera. Wynika to z faktu, że umysł pracuje w znacznie bardziej wydajnym trybie, kiedy ma połączenie z dłonią̨ i papierem.


Po przygotowaniu kartki i długopisu lub ołówka, na górze strony zapisz pytanie, na które chcesz znaleźć́ odpowiedź. Pytanie powinno być́ konkretne i ograniczone w czasie, np. "Jak pokonać́ strach przed wystąpieniami publicznymi w najbliższym półroczu?", "Jak do wakacji powstrzymać́ kotkę Maniulkę przed wyciąganiem nadajnika od myszy?" albo "Jak zgubić́ 20 kg do wakacji?" itd.


Kiedy masz sformułowane pytanie, zapisz dokładnie 20 odpowiedzi na nie. Pamiętaj, nie oceniaj tych odpowiedzi, zanim nie zapiszesz wszystkich. Z doświadczenia mogę̨ Ci powiedzieć́, że zwykle pierwsze 10 odpowiedzi przychodzi dosyć́ łatwo, natomiast problem zaczyna się̨ od 11 odpowiedzi, a przejście przez ostatnią piątkę̨ odpowiedzi jest już̇ wyjątkowo trudne.


Kompletną listę̨ odpowiedzi oceń dopiero po zapisaniu wszystkich opcji. Możesz je ocenić́ np. za pomocą̨ metody punktowej, o której opowiem na webinarium albo po prostu podkreślić́ 3 odpowiedzi, które Twoim zdaniem najlepiej rokują.


Kiedy wybierzesz 3 najlepsze odpowiedzi, skoncentruj się na jednej, która będzie najlepsza i na jej podstawie formułuj kolejne pytanie, po czym powtórz cały proces, udzielając 20 nowych odpowiedzi.


Na koniec wybierz najlepszą odpowiedź i od razu zabierz się̨ do pracy. Oczywiście, możesz korygować́ i powtarzać́ ten proces wiele razy.


Jednak jego największa wartość́ tej metody polega na tym, że pozwala Ci ona znaleźć́ odpowiedzi na pytania, bazując na wiedzy, którą posiadasz, zarówno tej świadomej, jak i tej, która tkwi w Twojej podświadomości.

Commenti


Zapisz się na nasz newsletter

Misora Global

E-mail: kontakt@misoraglobal.com
ul. Nowy Świat 54/56,
00-363 Warszawa

bottom of page